Aknicare Fast to nowy wyrób medyczny dermomarki Synchroline, wykazujący wielokierunkowe działanie lecznicze wobec trądziku o słabym i średniozaawansowanym przebiegu, również w formie zaskórnikowej. Uradowana kontentem klinicznym marki, żel-krem objęłam własnymi, niemal 3 miesięcznymi obserwacjami i wracam do Was z już ułożonymi w swojej głowie przemyśleniami wobec nowego w szeregach Synchroline. Czy Aknicare Fast to substytut leczenia, efektywny, brakujący puzzel w strategii dermatologicznej, czy może produkt zdegradowany do funkcji kosmetycznej o delikatnym działaniu?
Aknicare Fast to wyrób medyczny klasy IIa - według klasyfikacji wyrobów i jednostki notyfikowanej w procedurze oceny zgodności, działanie krem-żelu jest krótkotrwałe inwazyjne oraz nie oddziałuje znacząco na organizm i płyny, kuracja może być zatem bezpiecznie stosowana u ciężarnych i karmiących piersią, wpływając jednocześnie w sposób znaczący na stan powłok skórnych. Status wyrobu medycznego ma swoje konsekwencje prawne, jest to między innymi aktywna faza kliczna. Czas trwania badania wyrobu Synchroline wynosił 60 dni, w którym produkty były aplikowane na twarz metodą pół twarzy, zgodnie ze schematem randomizacji z próbami pomiarowymi Sebumeter®, Courage+ Khazaka, electronicGmbH pod koordynacją lekarza dermatologa. Stosowanie wyrobu, jeśli nie powoduje głębokiej dehydratacji i odczynów wskazujących na obniżony próg tolerancji (świąd, zaczerwienienie, obrzęk, nasilenie objawów stanu zapalnego) nie wymaga wzmożonej protekcji anty UV. Według badań klinicznych przeprowadzonych przez zespół Synchroline, preparat zredukował ilość sebum o ponad 40%, w podobnym stopniu zmniejszył również ilość zmian trądzikowych.
Składnik potencjalnie alergizujący w formule - honokiol, pozyskiwany z kory magnolii.
FORMUŁA AKNICARE-FAST
Wyrób medyczny bazuje na czterech składnikach aktywnych umieszczonych w aktywnej, wysoce przenikalnej, nietłustej, żelowej, schnącej, alkoholowej konsystencji. Preparat nie zawiera parabenów oraz silikonów.
Aktywny skład wyrobu stanowi klasyczny kompleks antytrądzikowy Aknicare (cytrynian trietylu, który zmniejsza namnażanie patogennych bakterii, redukuje stan zapalny, chroni lipidy łojowe z lipaz bakteryjnych, linolan etylu działający bezpośrednio na 5-alfa-reduktazę, zmniejszający aktywność gruczołów łojowych i wzmacniający dodatkowo naskórek, poprzez jego odnowę (właściwości proliferacyjne) oraz GT-peptide-10 - peptyd o działaniu antybakteryjnym, waloryzuje działanie zastosowanych substancji aktywnych o podobnym mechanizmie działania i honokiol, wykazujący niezwykle interesujące działanie, które jak do tej pory nie znalazło przodującego zastosowania w unicie dermatologii.
Honokiol jest pozyskiwany z kory magnolii i z teoretycznego punktu widzenia działa na wielkie-małe cztery skórne procesy, które bezpośrednio indukują, bądź też pośrednio aktywują stan zapalny skóry: hiperkeratynizacja, łojotok, oksydacja i bakterie. Wyciąg wykazuje właściwości immunostymulujące, chroni lipidy łojowe przed utlenianiem oraz zapewnia szerokospektralną ochronę antyoksydacyjną przed promieniowaniem UV, hamuje rozrost patogennych szczepów bakteryjnych, w tym znacząco zmniejsza żywotność Cutibacteriumacnes (Propionibacterium Acnes) oraz hamuje uwalnianie IL-8 i TNF-α przez kontrastowanie aktywacji NF-kB (czynnik transkrypcyjny), co przynosi potężny efekt przeciwzapalny. Warto nadmienić, że magnolia poprawia również naskórkowe TEWL i bezpośrednio wpływa na lepszą funkcjonalość płaszcza hydro-lipidowego.
WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE
Zabielony żel, podczas aplikacji zupełnie transparentny. Mimo że wyrób nie posiada silikonów, jego formuła jest niezwykle gładka, pozbawiona kremowości i posiadająca pewien, znamienny dla silikonów poślizg. Beztłuszczowa. Formuła udostępnia długie użytkowanie - niewielka ilość krem-żelu jest wystarczająca do pokrycia całej twarzy - nie stwarza najmniejszych trudności i nie stawia fizycznego oporu podczas procesu aplikacyjnego. Wydajność 30g na poziomie 3 miesięcy. Podczas pierwszych, kilku sekund, preparat w kontakcie ze skórą staje się wyczuwalnie lepki, uczucie to jednak całkowicie zanika w przeciągu niepełnej minuty. Aknicare Fast jest żelem całkowicie schnącym, nie pozostawia hydrofilowego woalu, ani nie zastyga na skórze, co mogłoby pozostawiać specyficzną i nieprzyjemną powłokę "do zdrapania". Wsiąka w naskórek błyskawicznie i zazwyczaj właśnie ten etap cechuje się najgorszą tolerancją - formuła zawiera denaturowany alkohol, który przez kilka minut odparowuje z wierzchniej warstwy rogowej, powodując przejściową dehydratację naskórkową. Producent deklaruje wysoką tolerancję preparatu, jednak moim zdaniem skóra mająca zdeklarowany problem z odwodnieniem bądź też zmagająca się z sinusoidalnymi trudnościami w przyjęciu i utrzymaniu wody (czyli w większości dotyczy ten problem osób po przebytym epizodzie dermatologicznym lub z utrzymującym się stanem zapalnym skóry), może napotkać trudności w prawidłowym przyjęciu preparatu - Aknicare Fast może wykazywać działanie drażniące i mimo ogromnego potencjału leczniczego - finalnie nie poprawiać kondycji cery, a wręcz pogarszać jej stan.
Obecność alkoholu ma swoje plusy i minusy. Z pewnością jest to niezwykle skuteczny promotor przenikania, który pozwala zastosować minimalną ilość substancji konserwujących i konsystencjotwórczych, ogranicza niemal do zera właściwości filmotwórcze i potencjalnie komedogenne oraz waloryzuje efekty lecznicze preparatu - co jest szczególnie korzystne w leczeniu głębokich i średnio-głębokich zmian o utrudnionym dostępie, zazwyczaj opornych na leczenie i zaostrzających się pod warstwą produktów filmotwórczych. Mimo nie do końca zasadnej złej sławy, obecność alkoholu w preparatach leczniczych może okazać się finalnie korzystna i nie musi zaburzać wędrówki wody - może wręcz ją poprawiać. Minusem jest natomiast specyficzna formuła wyrobu Aknicare, która wydłuża obsuszające działanie alkoholu i doprowadza do wysokich deprywacji wody. Jest to o tyle niekorzystne, iż preparat wymaga bardzo częstego stosowania (1-2 razy dziennie przez 8 tygodni).
Zapach mydlano-kwiatowy, delikatnie słodki. Przyjemny. Utrzymuje się na skórze do 3-4 godzin.
CO UDAŁO MI SIĘ ZAOBSERWOWAĆ
Aknicare Fast stosowałam przez okres 12 tygodni, codziennie, na wybranym, zmienionym chorobowo płacie skórnym (prawa strona twarzy, rejon mięśnia żwacza) o etiologii mieszanej (trądzik mieszka włosowego średniozaawansowany i powierzchowny, częściowo bakteryjny, częściowo powikłany wyprysk toksyczny, częściowo głębokie zaczopowanie mieszka włosowego). Preparat do testów przekazałam również mężczyźnie ze zdiagnozowanym, rozsianym ropnym zapaleniem mieszka włosowego na skórze głowy z obecnością Staphylococcus aureus i Cutibacteriumacnes w wydzielinie ropnej. Ze względu na drażniące właściwości preparatu oraz specyfikę problemów skórnych, preparat Aknicare Fast mężczyzna odłożył po niecałych 4 tygodniach stosowania, ja zaś ograniczyłam się do punktowego stosowania preparatu, gdyż generował za wysokie, niemożliwe do pokrycia deprywacje nawodnienia, które w moim problemie również pośrednio indukują trądzik (trądzik z zapalenia).
Aknicare Fast cechuje się wysokim i długotrwałym działaniem przeciwzapalnym. Nie narażę się stwierdzeniem, że jest to jeden z najlepiej działających preparatów do stosowania punktowego na zmiany trądzikowe nabrzmiewające, szczególnie te głęboko zakotwiczone i obficie ropiejące, zarówno znajdujące swe ujście w mieszkach włosowych, jak i gruczołach łojowych. Środek jest niezwykle efektywny, bowiem już dwukrotna aplikacja wyrobu zmniejszała widocznie obrzęk, likwidowała bolesne pulsowanie zmiany oraz ułatwiała pasaż wydzieliny prozapalnej, przynosząc lepszy efekt leczniczy niż stosowane dotychczas przeze mnie inne ekstrakty ziołowe, w tym olejki eteryczne i ekstrakty nadkrytyczne. Treść zapalna ulega pod wpływem krem-żelu znacznej redukcji i zasusza się w najlepszy, możliwy sposób, nie tworząc oddzielnej frakcji zapalnej, toczącej się pod nadwyżką keratynocytów. W efekcie zmiany trądzikowe były zdecydowanie bardziej podatne na leczenie i efekt ten nie mijał nawet przy dłuższym, kilkutygodniowym stosowaniu Aknicare Fast. Środek Synchroline to aktualnie moje najlepsze narzędzie do walki ze zmianami, które czasami nawiedzają moją wciąż trądzikową cerę, a większość stosowanych punktowo środków okazywała się zupełnie bezskuteczna wobec głęboko toczących się walk w mieszku włosowym.
Mimo że preparat nie sprawdził się zarówno na mojej skórze, jak skórze mężczyzny, w charakterze globalnym, każdy z nas, z osobna, docenił miejscowe działanie wyrobu - otóż zmiany poddane działaniu Aknicare Fast bardzo szybko wyswobodziły się ze stanu zapalnego, również w fazie późnej - zmieniona chorobowa skóra w miejscu stosowania mimo miejscowego przesuszenia i chropowatości, była doskonale unaczyniona, pozbawiona specyficznych odbarwień i zbliznowaceń. Po 3 miesiącach widzę dużą różnicę w jakości mojej skóry po stronie prawej w porównaniu do strony lewej, gdzie ratowałam wydelikacony naskórek zupełnie innymi preparatami. Myślę, że nowy wyrób medyczny marki Synchroline może okazać się mocnym punktem w leczeniu drobnych, jak i głębszych, jasno odgraniczonych niedoskonałości, niewymagających pełnej strategii dermatologicznej, jak i elementem do miejscowego stosowania zmian szczególnie opornie leczących się i sączących. Atutem przy tak wysokiej skuteczności jest powszechna dostępność preparatu bez przepisu lekarza dermatologa.
Krem-żel, zgodnie z zaleceniami producenta, wymaga regularnego, bardzo częstego stosowania (1-2 razy dziennie przez okres co najmniej 8 tygodni), co przy całkowicie schnącej formule z wysoką zawartością alkoholu, nie ukrywam, może okazać się trudne i niemożliwe do osiągnięcia na typach skóry, które mają już problem z utrzymaniem prawidłowej wilgoci naskórka, bądź też leczą się już dermatologicznie środkami, które również powodują nadmierną ucieczkę wody. Tego typu działanie może już bezpośrednio waloryzować skutki niepożądane każdego ze stosowanych preparatów, wprowadzając skórę w odmienny, bardziej powikłany i przewlekły stan zapalny, co też miało miejsce u każdego z testujących preparat Synchroline. Aknicare Fast jest również bardziej skierowany do trądziku łojotokowego, powiązanego z nadaktywnością gruczołów łojowych, aniżeli typowego mieszka włosowego, którego to stan zapalny zazwyczaj jest sprzężony z gospodarką wodną naskórka - chociaż, jak już wspomniałam, może znaleźć zastosowanie w leczeniu punktowym każdego, trudno gojącego się wyprysku.
NAJLEPSZA GRUBA DOCELOWA
Aknicare Fast to zdecydowanie najlepszy preparat do miejscowego stosowania na zmiany skórne - jego działanie przeciwzapalne nie jest w żadnym stopniu przesadzone i przyznaję, że momentami swoim działaniem przewyższał nawet stosowane w dermatologii antybiotyki tetracyklinowe, które aktualnie przeżywają kryzys - coraz szybszy problem oporności nie pozwala uzyskiwać pożądanych efektów terapeutycznych i tego typu preparaty stają się przyszłością dla pacjentów dermatologicznych.
Krem-żel mogę zalecić bardzo szerokiej grupie. Począwszy od osób, gdzie problem trądziku ma charakter epizodycznej nomady w określonych fazach, ale w zapalnej formie, jak i przewlekłym formom choroby, gdzie dodatkowe działanie przeciwzapalne może okazać się na miarę złota. Jest to również doskonały preparat dla Panów - stosowanie Anicare Fast dzień przed planowanym goleniem może znacząco ograniczyć ryzyko zakażenia i zadbać o prawidłowy drenaż mieszka włosowego i gruczołu łojowego.
Dostępność: autoryzowany sklep producenta dermakrem.pl.
INCI: AQUA (WATER), TRIETHYL CITRATE, ALCOHOL DENAT., PROPANEDIOL, METHYLPROPANEDIOL, HYDROXYETHYL ACRYLATE/SODIUM ACRYLOYLDIMETHYL TAURATE COPOLYMER, ETHYL LINOLEATE, HONOKIOL, OLIGOPEPTIDE-10, SODIUM CITRATE, POLYISOBUTENE, PEG-7 TRIMETHYLOLPROPANE COCONUT ETHER, CITRIC ACID, BIS-ETHYLHEXYL HYDROXYDIMETHOXY BENZYLMALONATE, BUTYLENE GLYCOL, PARFUM (FRAGRANCE)
Gramatura / cena: 30g / 59.00 zł
ARTYKUŁ POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z SYNCHROLINE POLSKA.
Pozdrawiam ciepło,
Ewa